کد خبر : 144484
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۴

آزار کلامی به چه قیمتی!

آزار کلامی به چه قیمتی!

ایسنا/چهارمحال و بختیاری گاهی این افراد مطمئن هستند بروز رفتارهای نامناسب هیچ دردی از آن‌ها را دوا نمی‌کند، اما این هیجان رفتاری تنها باعث می‌شود تا حدودی خشم آن‌ها تخلیه شود و یا به‌قول خودشان دلشان خنک شود! به گزارش ایسنا، بسیاری از افراد جامعه در موقعیت‌های مختلف نمی‌توانند رفتار مناسبی از خود نشان دهند، شاید

آزار کلامی به چه قیمتی!

ایسنا/چهارمحال و بختیاری گاهی این افراد مطمئن هستند بروز رفتارهای نامناسب هیچ دردی از آن‌ها را دوا نمی‌کند، اما این هیجان رفتاری تنها باعث می‌شود تا حدودی خشم آن‌ها تخلیه شود و یا به‌قول خودشان دلشان خنک شود!

به گزارش ایسنا، بسیاری از افراد جامعه در موقعیت‌های مختلف نمی‌توانند رفتار مناسبی از خود نشان دهند، شاید برای بسیاری از افراد جامعه پیش آمده باشد که در مواجهه با یک فرد خشمگین مورد آزار و اذیت کلامی قرار گرفته باشند، اما این فرد پس از بروز رفتارهای آزاردهنده‌ای مانند فحش، توهین کردن، نیش و کنایه، غیبت کردن و … به هیچ عنوان احساس پشیمانی نمی‌کند.

اما قطعا این رفتارهای آزاردهنده به مذاق بسیاری از افراد جامعه خوش نمی‌آید و واکنش‌های مختلفی را در مقابله این رفتارها از خود نشان می‌دهند، قطعا افرادی که این هیجان‌های رفتاری را در موقعیت‌های مختلف از خود بروز می‌دهند به مرور زمان در چشم سایر افراد جامعه به فردی منفور تبدیل می‌شوند.

احمدرضا عرب در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه برخی افراد در جامعه رفتارهایی را از خود نشان می‌دهند که موجب آزار دیگران می‌شود، اظهار کرد: غر زدن، فحش، توهین کردن، زدن نیش و کنایه، غیبت کردن، سخن‌چینی و متلک گفتن از جمله رفتارهای آزادهنده در جامعه محسوب می‌شود، معمولا این رفتارها موجب رنجش و ناراحتی افراد شده و گاهی افراد نیز به این رفتارها واکنش نشان می‌دهند.

این روانشناس و مشاور خانواده با بیان اینکه عوامل مختلف درونی و بیرونی در شکل‌گیری رفتارهای آزادهنده در افراد دخیل است، گفت: این رفتارهای نامناسب می‌تواند توسط الگوهایی در محیط زندگی به افراد آموزش داده شود، کودکان می‌توانند این رفتارها را از والدین خود بیاموزند و در بزرگسالی از آن‌ها استفاده کنند.

وی افزود: همچنین مشاهده الگوهای نامناسب از طریق رسانه و فیلم‌ها نیز می‌تواند در بروز چنین رفتارهای آزاردهنده و نامطلوب تاثیرگذار باشد.

عرب ناکامی در رسیدن به هدف مورد نظر را یکی از مهم‌ترین عوامل جهت شکل‌گیری رفتار نامناسب و آزاردهنده در افراد عنوان کرد و یادآور شد: زمانی‌که افراد در رسیدن به هدف مورد نظر خود به دلیل موانع دچار شکست می‌شوند، دچار پدیده خشم شده و این خشم را به‌صورت خاکستری نشان می‌دهند، این نوع خشم می‌تواند فیزیکی یا کلامی باشد، در نوع فیزیکی به خود و دیگران آسیب جسمی وارد می‌کند و در نوع کلامی فرد با غر زدن، فحش دادن، توهین کردن، متلک گفتن و پرخاشگری خشم خود را نشان می‌دهد.

این روانشناس و مشاور خانواده با تاکید بر اینکه شیوه‌های تربیتی نقش بسیار مهمی در رفتارهای نامطلوب و ناهنجار دارند، خاطرنشان کرد: توجه نشان دادن به رفتارهای نامطلوب، موجب تقویت و تکرار این رفتارها می‌شود و در بروز رفتارهای آزاردهنده نیز موثر است، معمولا شخصیت‌های آرام و صبور کمتر این رفتارهای آزاردهنده را از خود بروز می‌دهند.

وی ادامه داد: افرادی که دچار حقارت هستند، سعی می‌کنند برای جبران این احساس با رفتارهای نامناسب مانند فحش، توهین کردن، زدن نیش و کنایه، متلک گفتن و …. به دیگران حمله کنند، اگر این رفتارها در افراد به عادت تبدیل شده باشد و در عمق شخصیت و ناخوداگاه آن‌ها وجود داشته باشد، بنابراین در خصوص این رفتارها فکر نمی‌کنند و از آن‌ها ابراز پشیمانی نیز نخواهند کرد.

عرب خاطرنشان کرد: برخی از افراد جامعه این رفتارهای نامناسب را حق طبیعی خود می‌دانند و به همین دلیل زمانی‌که این رفتارها از آن‌ها بروز پیدا می‌کند، توانایی پشیمان شدن و ابراز این پشیمانی را نیز ندارند.

این روانشناس و مشاور خانواده با اشاره به اینکه والدین، رسانه و مدارس و … نقش مهمی در آموزش، تربیت و الگوسازی برای کودکان و نوجوانان دارند، بیان کرد: بنابراین باید مهارت‌های زندگی از جمله کنترل و مدیریت خشم، استرس و فشار روانی را بیاموزند تا بتوانند در زمان قرار گرفتن در این موقعیت‌ها واکنش منطقی و سالمی را از خود بروز دهند.

وی با تاکید بر اینکه افراد باید مهارت تصمیم‌گیری و حل مسئله را بیاموزند، تصریح کرد: اگر افراد این مهارت را آموخته باشند، اگر برای آن‌ها مشکلی به‌وجود بیاید می‌توانند با آگاهی، تفکر و تصمیم درست، مسئله را حل کنند، افراد باید یاد بگیرند که چگونه احساسات خود را کنترل کنند و بدون اینکه به دیگران آسیب برسانند خواسته و حرف خود را بیان کنند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.