کد خبر : 208890
تاریخ انتشار : پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403 - 12:22

راهنمای جامع چاپ برچسب و لیبل پشت چسب دار

راهنمای جامع چاپ برچسب و لیبل پشت چسب دار

استفاده از خدمات چاپ و بسته بندی به خصوص چاپ برچسب و لیبل، با توجه به نقش پر رنگ آن در بازاریابی و افزایش فروش، کسب و کارها را به سمت به کارگیری از این خدمات سوق داده است. تأثیرات مثبت استفاده از برچسب با کیفیت روی افزایش آگاهی و اعتبار برند و کالای قابل

استفاده از خدمات چاپ و بسته بندی به خصوص چاپ برچسب و لیبل، با توجه به نقش پر رنگ آن در بازاریابی و افزایش فروش، کسب و کارها را به سمت به کارگیری از این خدمات سوق داده است. تأثیرات مثبت استفاده از برچسب با کیفیت روی افزایش آگاهی و اعتبار برند و کالای قابل عرضه، باعث شده است که بیش از پیش در هر کسب و کاری به آن توجه شود. برای چاپ لیبل بایستی در ابتدا به تحقیق در رابطه با انواع لیبل ها بپردازید، سپس با بررسی تمامی جوانب، اقدام به تهیه نوعی از لیبل کنید که از هر لحاظ متناسب با اهداف شما باشد. در ادامه به نکات مهم درباره چاپ لیبل و برچسب میپردازیم.

انواع برچسب و لیبل پشت چسب دار

برچسب های تجاری انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع کاربرد و جنس آنها میتوان لیبل ها را دسته بندی است. از انواع اصلی و پرکاربرد لیبل میتوان به لیبل کاغذی، لیبل شیشه ای، لیبل اموال، لیبل گچی، لیبل PVC، لیبل سلفون مات، لیبل متالایز، برچسب با روکش سلفون براق، لیبل طلاکوب، لیبل کرافت و لیبل ژله ای اشاره کرد. بسته به سفارش مشتری میتوان لیبل را به شکل مربع، مستطیل و دایره و انواع برش خاص تولید کرد. هر یک از انواع لیبل کاربرد ها و ویژگی های خاصی دارند که بسته به نوع محصول و شرایط استفاده از آن میتوان از برچسب مناسب استفاده کرد.

تعدادی از لیبل های پر طرفدار در بازار می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • لیبل کاغذی: این نوع لیبل به عنوان ساده ترین و ارزان ترین لیبل محسوب می شود. این لیبل ها دارای ظاهری ساده هستند و در چند رنگ محدود چاپ می شوند. همچنین امکان ایجاد نوشته و طرح به صورت دستی نیز در لیبل کاغذی وجود دارد.
 • لیبل سلفون مات و براق: لیبل های سلفون براق و مات از نوع همان لیبل های کاغذی هستند. تنها و اصلی ترین تفاوت این دو لیبل با لیبل کاغذی، روکشی است که روی آن ها کشیده می شود. این روکش می تواند هم از جنس سلفون مات و هم از جنس سلفون براق باشد. به واسطه پوشش سلفونی که روی آن ها کشیده می شود، از ماندگاری و دوام بالایی برخوردار هستند.
 • لیبل متالایز: این نوع لیبل، در دسته لیبل های شیک و لوکس به شما می رود. لیبل متالایز دارای یک ظاهر فلز مانند است که موجب جلب کردن توجه افراد می شود. این لیبل از لیبل هایی که گفته شد به مراتب از قیمت بالاتری برخوردار است.
 • لیبل یووی: دلیل نام گذاری لیبل یووی به این اسم، استفاده از اشعه فرا بنفش در فرآیند تولید آن است. این امر باعث می شود لیبل یووی ماندگاری و دوام بالایی داشته باشد و در مقابل رطوبت و خیس شدگی از استحکام خوبی برخوردار باشد.
 • لیبل حرارتی: این لیبل ها به عنوان یکی از ساده ترین نوع لیبل ها به شما می رود. ویژگی اصلی لیبل حرارتی، عدم به کارگیری از ریبون در ساخت آن است. این لیبل ها با اعمال فشار و حرارت بالا چاپ می شوند.

عوامل موثر در هزینه چاپ لیبل پشت چسب دار

لیبل ها از محصولاتی محسوب می شوند که کمک شایانی به افزایش جلب توجه مشتریان به محصول می کنند. چاپ لیبل در چاپخانه با تعداد بالا دارای نکات زیادی است که میبایست از زمان طراحی تا چاپ و اجرا آنها را مد نظر قرار داد. هزینه چاپ لیبل با وجود بازار امروز کشور قیمت ثابتی ندارد و نمی توان هزینه نهایی را بدون اطلاع از جزئیات برآورد کرد. اما همانطور که گفته شد عواملی وجود دارد که اگر در هنگام چاپ لیبل رعایت شوند، میتوانید به راحتی هزینه نهایی چاپ لیبل را مدیریت کنید. از جمله این موارد به :

 • تعداد تیراژ
 • ابعاد لیبل
 • طرح و چاپ لیبل
 • جنس لیبل
 • مواد اولیه مصرفی

و… می توان اشاره کرد. توجه داشته باشید رعایت هر یک از فاکتور هایی که برای شما بازگو کردیم می تواند کمک شایانی به شما در مدیریت هزینه چاپ لیبل کند. به همین خاطر باید در ابتدا هر یک را دقیق بشناسید. برای مثال اگر شما هر چه تعداد لیبلی که سفارش داده اید بیشتر باشد، به طبع هزینه نهایی بر هر عدد لیبل کاهش خواهد یافت. همچنین میزان پیچیدگی طرح و تعداد رنگ بندی و روش چاپ نیز مواردی هستند که روی قیمت چاپ برچسب تأثیر مستقیم خواهند گذاشت. برای سفارش انواع لیبل یووی، لیبل شیشه ای، لیبل متالایز و لیبل با روکش سلفون مات و براق بهتر است به چاپخانه های معتبر مراجعه کنید.

انواع ریبون برای چاپ لیبل

پس از اینکه با  انواع لیبل ها آشنا شدید بهتر است ریبون ها و انواع آن را نیز بشناسید. به طور کلی ریبون ها را به عنوان یکی از تجهیزات اصلی در چاپ لیبل می دانند. عمل چاپ و ایجاد و حکاکی طرح روی لیبل ها به وسیله این تجهیزات صورت می گیرد.

ریبون وکس: ارزان ترین نوع ریبون است که عمدتا برای لیبل های کاغذی به کار گرفته می شود.

ریبون وکس رزین: این نوع از ریبون از ماندگاری و دوام نسبتا خوبی برخوردار است. کیفیت چاپ نیز با این ریبون خوب است. به همین سبب برای لیبل هایی مانند لیبل شیشه ای و لیبل متالایز گزینه ی مناسبی است.

ریبون رزین: ریبون رزین به مراتب از مواردی دیگری که گفتیم گران تر است. این موضوع نیز به علت وضوح بالای طرح و کیفیت بسیار بالای این ریبون است که باعث شده در مقابل شرایط مختلف مانند رطوبت، گرما، سایش، آب و موارد نظیر آن مناسب باشد.

ریبون سوپر رزین: این ریبون گران ترین و با کیفیت ترین نوع ریبون است. مقدار ریبون مصرفی در این نوع بسیار بیشتر است. به همین دلیل هزینه آن نیز با دیگر ریبون ها قابل مقایسه نیست.

انواع روکش سلفون و یووی برای چاپ برچسب

چاپ لیبل راهی برای نشان دادن اطلاعات و افزایش اعتبار برند است. لیبل ها کاغذ های پشت چسب داری هستند که اغلب با روکشی مخصوص که می تواند متفاوت باشد، پوشیده می شود. روکش های لیبل انواع مختلفی دارند که هر یک ویژگی منحصر به خود را داراست. روکش جز خدمات پس از چاپ به حساب می آید و سلفون مات و براق، روکش یوویی UV از جمله آنها هستند. این روکش ها باعث می شوند لیبل ماندگاری بیشتری پیدا کند و در مقابل شرایط مختلف محیطی مقاومت بیشتری از خود نشان بدهند. لیبل ها با توجه به عواملی که در ساخت آن ها تأثیر گذار است برای موارد متفاوتی مورد استفاده می شود که در ادامه به کاربرد های آن خواهیم پرداخت.

ماشین آلات و دستگاه های مورد نیاز برای چاپ لیبل

دستگاه های چاپ لیبل پشت چسب دار می توانند با استفاده از تکنولوژی پیشرفته ای، تمامی نیازهای چاپ برچسب را به راحتی برآورده کنند. این دستگاه ها با قابلیت چاپ روی مواد مختلف مانند پلاستیک، کاغذ، PVC و غیره، امکان تولید لیبل های متنوع را فراهم می کنند. با استفاده از دستگاه های چاپ لیبل پشت چسب دار، می توان به راحتی لیبل های بسیار دقیق و با کیفیت تولید کرد. دستگاه برش مستقیم و دستگاه برش نیم تیغ دو مورد از اصلی ترین ماشین آلات برای تولید انواع برچسب هستند. بعضی از مهمترین دستگاه ها برای چاپ لیبل عبارتند از:

 • دستگاه چاپ افست هایدلبرگ SM74 دوورقی ۵ رنگ
 • دستگاه چاپ افست ۴/۵ رولند ۷۰۰ چهار رنگ ۲۰۰۶
 • دستگاه سلفون حرارتی ۴/۵ ورقی
 • دستگاه چاپ تکرنگ رولند ۲۰۰
 • دستگاه یووی سیلندری

تفاوت برش مستقیم با برش نیم تیغ

در برش نیم تیغ در هنگام برش فقط لایه رویی برش زده میشود و تمامی لیبل ها بر روی لایه ی زیرین هنوز قرار دارند و لیبل به طور مثال برروی برگه ای که روی آن ۳۰ لیبل چسبیده باشند ارائه میشوند درصورتی که در برش مستقیم لیبل به همراه صفحه ی زیرین بریده میشود.

برای طراحی برچسب و لیبل به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در هنگام طراحی و چاپ لیبل توجه کافی به ططرحی که مد نظر دارید و همچنین سایز و ابعاد لیبل از جایگاه ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل عمل طراحی لیبل مستلزم دقت به نکاتی است که در هنگام طراحی باید رعایت شوند تا بهترین راندمان را برای شما به ارمغان بیاورد.

اطلاعات برند و کسب و کار: زمانی که اقدام به طراحی لیبل می کنید باید در نظر داشته باشید، به چه هدفی از لیبل در بسته بندی و عرضه محصولات استفاده می کنید.

طرح لیبل: طرحی که قصد دارید برای بسته بندی محصولات خود استفاده کنید باید متناسب با جعبه بسته بندی یا محصول باشد.

رنگ بندی: باید به این موضوع توجه کنید که لیبل با محصول در رابطه مستقیم است. به این شکل که رنگ هایی که در چاپ لیبل استفاده می کنید باید متناسب با رنگ محصول باشد یا در راستای رنگ هایی باشد که در کالا یا بسته بندی آن استفاده شده است.

برنامه های گرافیکی: برای تولید طرح و طراحی لیبل، می توانید از برنامه های کاربردی مختلفی مانند (کورل و ایلوسترتور) بهره ببرید.

برچسب ها چه کاربردهایی دارند؟

لیبل یا همان برچسب (Sticker) کاربردهای مختلفی دارند که به هر یک از آنها خواهیم پرداخت. از چاپ لیبل برای برچسب زنی روی جعبه های بسته بندی استفاده می شود. می توان با چاپ اطلاعات درست و کاملی از محصول، مشتری را به بهترین نحو از از ماهیت محصول مطلع کرد. این موضوع با طراحی درست لیبل می تواند باع جذب فروش و دیده شدن برند شما نیز بشود. پس در نظر داشته باشید چاپ لیبل از مواردی به حساب می آید که می تون استفاده های بسیاری در راستای تبلیغات از آن کرد. لیبل ها در اشکال و ابعاد بسیار متنوعی همچون مربع، مستطیل و دایره میتوانند تولید شوند که این تنوع به دلایل مختلفی مانند تنوع کسب و کار ها و سلایق مختلف باعث به وجود امدن همین موضوعات باعث طیف وسیعی از انواع محصولات چاپی و همچنین لیبل ها شده است.

لیبل پشت چسب دار را در چه ابعاد و سایزهایی میتوان تهیه کرد؟

سایزبندی لیبل ها به موارد متعددی بستگی دارد. فضای محصول که برچسب روی آن میچسبد، میزان دورریز کاغذ و مطالب درج شده روی لیبل میتوانند روی سایز لیبل تاثیرگذار باشند. شما میتوانید لیبل خود را در سایز دلخواه چاپ کنید، ولی درنظر داشته باشید که حداقل سایز استاندارد برای هر لیبل ۸.۵ در ۴.۵ میباشد. توجه داشته باشید که تغییر در سایز لیبل، باعث تفاوت در قیمت خواهد شد. در نتیجه با توجه به نیاز سازمان، مجموعه و یا فروشگاه خود، با در نظر داشتن این ابعاد یک طرح مناسب و همچنین مقرون به صرفه انتخاب کنید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

زيرنويس فارسي و انگليسي

بهترین قیمت، خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح