کد خبر : 129788
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۲:۱۶

ظریف: گفتمان و دیپلماسی کلید ایجاد تحول در منطقه است

ظریف: گفتمان و دیپلماسی کلید ایجاد تحول در منطقه است

وزیر امور خارجه کشورمان امروز در نشست گفت‌وگوی تهران به چالش های منطقه و راه‌کار گذر از این چالش ها اشاره کرد. به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان امروز با مشارکت در نشست گفت و گوی تهران در سخنرانی ابتدایی این نشست با اشاره به پیشینه تاریخی جشن باستانی و ملی نوروز و تبریک

ظریف: گفتمان و دیپلماسی کلید ایجاد تحول در منطقه است

وزیر امور خارجه کشورمان امروز در نشست گفت‌وگوی تهران به چالش های منطقه و راه‌کار گذر از این چالش ها اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان امروز با مشارکت در نشست گفت و گوی تهران در سخنرانی ابتدایی این نشست با اشاره به پیشینه تاریخی جشن باستانی و ملی نوروز و تبریک پیشاپیش آغاز سال نوی شمسی، به چالش ها و تحولان امروز منطقه اشاره کرد و گفت که منطقه خاورمیانه در ماهیت خود با چالش ها و بحران رو به رو نیست و این بحران ها ریشه انسانی دارند.

ظریف با بیان این که «گفتمان و دیپلماسی» کلید ایجاد تغییر در وضع منطقه هستند و گفتمان بنیان دیپلماسی است، گفت که منطقه ما امروز با فقدان گفتمان مواجه است.
وزیر امور خارجه کشورمان اشاره کرد که ایران همان طور که در طرح صلح هرمز حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در سازمان ملل مطرح شد، به دنبال پیش برد گفت و گوی منطقه ای بوده است و از طریق این گفت و گوهاست که فضای جدید منطقه شکل می گیرد.

 

ظریف بیان کرد: سوال اساسی این است که منطقه ما، غرب آسیا چگونه می تواند تغییر شکل دهد؟ وضعیت فعلی منطقه ما خوب نیست. تغییر شکل منطقه ای به معنای این است که ما اول باید دلایل اصلی مشکلات در منطقه گسترده ترمان را شناسایی کنیم. صادقانه بگویم که وضع کنونی در منطقه ما خوب نیست.  کشتار و خون ریختن، جنگ های داخلی و بی ثباتی ها شرایط حسادت برانگیزی نیستند. قصد ندارم لیست بلندبالایی از کاستی ها را ارائه کنم. همه ما آن ها را می دانیم اما به ندرت دنبال ریشه و دلایل آن ها می گردیم. به نظرم سه ریشه اصلی وجود دارند که در اصل مداخله بین المللی، امنیتی سازی و اولویت بندی هستند.
ظریف در این راستا ادامه داد: جای هیچ سوالی نیست که مداخله های طولانی و خطرناک بین المللی در منطقه ما یکی از دلایل اصلی مشکلات فعلی است. منطقه ما در پنج قرن گذشته، هدف طرح های ژئوپولیتیکی از سوی بازیگران فرامنطقه ای قرار گرفته است. تا همین اواخر که به یاد می آوریم، آمریکا ناامنی و بی ثباتی این منطقه را بیش از هر منطقه دیگری شدت داده است. طبق آمار و ارقام خود این کشور، در کمتر از دو دهه حدودا ۷ تریلیون دلار برای جنگ های همیشگی و مداخله های نظامی در این منطقه هزینه شده است. اما مداخله آمریکا فقط به قلمرو نظامی محدود نمی شود. اقدامات اقتصادی قهری آمریکا علیه مردم ایران به ویژه در دوره یک بیماری همه گیر، دست کمی از یک جنگ اقتصادی ندارد. همان طور که الان هم شاهد هستیم، هنوز هیچ تفاوتی میان رئیس جمهور پیشین و رئیس جمهور فعلی آمریکا در استفاده از سیاست شکست خورده موسوم به فشار حداکثری وجود نداشته است.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: آمریکا به خاطر برتری نسبی اش در توان نظامی امنیتی سازی همه چیز را برای چیرگی بر آن ها دنبال می کند. منطقه ما بهترین نمونه بوده است. مداخله آمریکا برای امنیتی کردن منطقه ما و به ویژه ایران طراحی شده است. همه چیز از یک محدوده امنیتی یا دقیق تر بگویم از منظر نظامی در نظر گرفته می شود. این منطقه به عنوان یک منطقه نظامی در نظر گرفته می شود و تعامل غالب ماهیت نظامی دارد. این در برگیرنده امتیاز دیگری هم برای آمریکا و شرکای غربی اش است و آن انبار کردن تمام سخت افزارهای نظامی شان(در منطقه) است.

وی افزود: شش کشور همسایه ما در جنوبی خلیج فارس با جمعیت کل کمتر از ۴۰ میلیون نفر، یک چهارم تمام تسلیحاتی که در جهان به فروش می رسد را جذب می کنند. یکی از آن ها سال گذشته بیش از ۶ میلیارد دلار هزینه تسلیحات کرد و دیگری با تنها یک و نیم میلیون نفر جمعیت ۲۲ میلیارد دلار هزینه کرد. اما امنیتی سازی احتیاج به تهدیدها و دشمن های ساختگی و همچنین دوستان مصنوعی و اتحادهای سطحی دارد. امنیتی سازی، اولویت های منطقه را از پرداختن به اساسی ترین چالش ها و تهدیدهای واقعی امنیتی به سروکار داشتن با نمونه های ساختگی آن تغییر می دهد. احتمالا اساسی ترین انگیزه اولویت دادن به تهدیدهای امنیتی ساختگی در منطقه ما، به تعویق انداختن مسئله فلسطین و اگر امکانش بود، نادیده گرفتن آن است. پایان دادن به گرفتاری فلسطینی ها باید مستدام ترین اولویت منطقه بماند. این یک مسئله جهانی است. مادامی که قساوت صهیونیست ها علیه فلسطینی ها ادامه داشته باشد، هیچ صلح و ثباتی در منطقه و جهان نمی تواند برقرار شود. هیچ کسی نباید حتی یک لحظه این رخ داد غم انگیز انسانی را فراموش کرده یا به حاشیه براند.

خبر تکمیل می شود

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.