کد خبر : 77749
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۹

پوتین: ناوشکن انگلیسی اهداف نظامی داشت/ تحریم‌ها قابلیت‌های ما را بالا برد

پوتین: ناوشکن انگلیسی اهداف نظامی داشت/ تحریم‌ها قابلیت‌های ما را بالا برد

پوتین امروز(چهارشنبه) نوزدهمین جلسه پرسش و پاسخ خبری زنده خود در دوران ریاست‌جمهوری‌اش را برگزار کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به سوالاتی پاسخ می‌دهد که از سوی مردم روسیه و در جریان جلسه پرسش و پاسخ زنده تایید شده است. در مجموع یک میلیون و ۲۵۶

پوتین: ناوشکن انگلیسی اهداف نظامی داشت/ تحریم‌ها قابلیت‌های ما را بالا برد

پوتین امروز(چهارشنبه) نوزدهمین جلسه پرسش و پاسخ خبری زنده خود در دوران ریاست‌جمهوری‌اش را برگزار کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به سوالاتی پاسخ می‌دهد که از سوی مردم روسیه و در جریان جلسه پرسش و پاسخ زنده تایید شده است. در مجموع یک میلیون و ۲۵۶ هزار و ۴۸ سوال مطرح شده است. شعار جلسه پرسش و پاسخ امسال برنامه “خط مستقیم با پوتین “، “میانجی‌گری غیرضروری” نام دارد. بر اساس آمارها، مهمترین موضوعات در این جلسه واکسیناسیون و مقابله با کروناست.
همه می‌توانند در روسیه از طریق یک برنامه خاص موبایل، وبسایت برنامه، به صورت پیامک، تلفنی یا حتی پیام چند رسانه‌ای سوالات خود را مطرح کنند.

او ابتدا با پرداختن به جزئیاتی درباره واکسیناسیون کرونا در روسیه  در مورد لزوم تلقیح شهروندان در میان جهش موارد کووید ۱۹ گفت: من از واکسیناسیون اجباری حمایت نمی کنم و همچنان به این موضع خود پایبند هستم. او در مورد تصمیم برخی مقامات محلی در مورد اجباری ساختن واکسیناسیون ، به قانون مربوطه در سال ۱۹۹۸ اشاره کرد و گفت که مناطق حق دارند گروه های خاصی از شهروندان را موظف به واکسیناسیون در میان افزایش عفونت ها کنند.

وی گفت: از طریق ویروس کرونا می توان از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کرد. همانطور که کشف شده متخصصان بارها این موضوع را گفته‌اند ، هم در تلویزیون و هم در اینترنت … ما فقط با استفاده از واکسیناسیون می توانیم از شیوع بیشتر بیماری همه گیر جلوگیری کنیم. ما این فرصت را داریم ، چهار واکسن داریم ، بسیار پیشرفته هستند ، امن و نسبتاً موثر. بنابراین امیدوارم با ادامه واکسیناسیون تعصبات برخی از شهروندان ما از بین برود. به گفته رئیس جمهور روسیه ، هم اکنون حدود ۲۳ میلیون نفر واکسینه شده در روسیه وجود دارد.

پوتین تاکید کرد که کارفرمایان حق ندارند افرادی را که به دلیل داشتن معافیت پزشکی واکسینه نمی‌شوند ، برکنار کنند. این غیرقانونی است بنابراین ، اگر معافیت پزشکی وجود داشته باشد … هیچ کس حق درخواست واکسیناسیون را ندارد.

پوتین گفت که خود دو دوز واکسن اسپوتنیک وی دریافت کرده و هیچ عوارض جانبی نداشته و اکنون میزان آنتی بادی بدنش بسیار بالا است.

او گفت: “من تصمیم گرفتم که خودم را با اسپوتنیک V واکسینه کنم.” “از من خواسته شد که نگویم چه واکسنی دریافت کرده ام ، تا نوعی مزیت رقابتی برای یک واکسن نسبت به واکسن دیگر ایجاد نشود. اما من می بینم که واقعاً سوالات زیادی وجود دارد. من فکر نمی کنم نمایش ویدیوی واکسن زدن آنقدر مهم باشد.  ۲۰ روز پس از دریافت عکس‌ها ، آزمایش خون من نشان داد که تعداد زیادی آنتی بادی ایجاد کرده است.

پوتین افزود: هیچ عارضه جانبی ، حتی تب شدید وجود نداشت.

به گفته رئیس‌جمهور روسیه هیچ توطئه بین‌المللی در ارتباط با کووید ۱۹ وجود نداشته است و مردم را به گوش دادن به توصیه های متخصصان و تسلیم نشدن به شایعات دعوت کرد. پوتین تأکید کرد:”لازم است به حرف افرادی که چیز زیادی در این مورد نمی فهمند و شایعه سازی می کنند توجه نکنید. کرونا در سراسر جهان اتفاق می‌افتد ،می‌گویند رهبران کشورها توطئه کرده‌اند، همه جمع شدند و توطئه کردند،  این مزخرف است.

او گفت که روسیه تصمیم گرفت میزبان مسابقات فوتبال یورو ۲۰۲۰ با وجود پاندمی کرونا باشد زیرا این کشور باید به تعهدات خود عمل کند. البته اول از همه ، ما باید تعهداتی را که دولت برای سازماندهی این رویدادهای مهم ورزشی متعهد شده بود ، انجام دهیم.

رهبر روسیه در خصوص اوکراین نیز گفت که این کشور را یک کشور غیر دوست نمی‌داند. او گفت: چرا اوکراین در لیست” ملتهای غیر دوست “قرار نگرفته است؟ از آنجا که فکر نمی کنم مردم اوکراین با ما غیردوست باشند. اما دولت کنونی اوکراین عملکرد غیردوستانه‌ای با روسیه دارد.

پوتین با انتقاد از لایحه کی‌یف در باره حقوق بومیان و قرار نگرفتن روس‌ها در لیست بومیان اوکراین گفت: این امر به کاهش تعداد روس‌ها در اوکراین می‌انجامد، این ، از نظر عواقب منفی ، با استفاده از نوعی سلاح کشتار جمعی قابل مقایسه است ، این یک مسئله جدی است .

رئیس جمهور روسیه گفت کی‌یف مسئول تصمیم‌گیری‌ها برای مردم اوکراین نیست زیرا ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به واشنگتن اجازه می دهد تمام تصمیمات اصلی را بگیرد. چرا باید با او ملاقات کنم وقتی کنترل کشور را به خارجی‌ها داده است.

به گفته رئیس جمهور روسیه هیچ راهی برای افرادی که به تقویت اوکراین و برقراری روابط عادی با روسیه علاقه مند هستند وجود ندارد زیرا آنها در سکوت قرار گرفته‌اند و تصمیم گیری در مورد مسائل کلیدی اوکراین نه در کی‌یف بلکه در واشنگتن و بخشی از آن در برلین و پاریس اتخاذ می شود. پس چه موضوعی برای گفتگو وجود دارد؟

او همچنین نگرانی‌های خود را در مورد بهره برداری نظامی ناتو از اوکراین ابراز کرد و گفت: من نگران یک موضوع اساسی‌تر ، یعنی آغاز بهره‌برداری نظامی از خاک اوکراین هستم. طبق قانون اساسی اوکراین ، هیچ پایگاه نظامی خارجی نمی تواند وجود داشته باشد ؛ می‌توان مراکز آموزشی در آنجا ایجاد کرد … بهره برداری از سرزمین ، که مستقیماً با ما هم مرز است ، مشکلات امنیتی قابل توجهی برای ما ایجاد می‌کند. این مربوط به منافع واقعی فدراسیون روسیه و مردم روسیه است و این چیزی است که نگرانی ایجاد می‌کند و باید درباره آن فکر کنیم.

رئیس جمهور روسیه گفت که مسکو از احتمال حضور نظامی غرب در اوکراین نگران است اما هنگام انجام تمرین‌های نظامی نزدیک مرز اوکراین هیچ تلافی متقابل نمی‌کند. او افزود: ببینید ، آنها سر و صدا کردند که ما در خاک مان نزدیک مرز اوکراین رزمایش برگزار می کنیم. من به وزارت دفاع دستور دادم که نیروهای خود را جمع کرده و به تدریج نیروها را بیرون بکشد ، زیرا این مسئله برخی را نگران کرده است … اما به جای واکنش مثبت … آنها به مرزهای ما آمدند .

رئیس جمهور روسیه گفت ، “با این حال ، من به جلساتی از این دست نه نمی گویم.”دیدار با ولودیمیر زلنسکی با وجود همه اختلافات امکان پذیر است.

پوتین در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کند عبور ناوشکن انگلیس از آبهای سرزمینی روسیه در سواحل کریمه جامعه بین المللی را در آستانه جنگ جهانی سوم قرار داد ؟ گفت: این اقدام به سختی می‌تواند به یک جنگ جهانی جدید منجر شود.نه ، من فکر نمی کنم.

پوتین با انتقاد از این حادثه گفت: این “یک اقدام پیچیده تحریک آمیز ” بود که نه تنها توسط نیروهای انگلیس بلکه توسط آمریکایی‌ها صورت گرفت. قبل از حادثه در اوایل صبح ۲۳ ژوئن ، یک هواپیمای ناتو از یونان پرواز شناسایی را در این منطقه انجام داد. بدیهی بود که ناوشکن وارد شده و اهداف نظامی را دنبال می کرد. حادثه اخیر یک تحریک آشکار با ماهیت سیاسی بود.  دوم جنبه سیاسی [این حادثه] است؛ فقط چند روز پیش اجلاس ژنو برگزار شد ، پس چرا چنین تحریکاتی انجام می شود؟

رئیس جمهور روسیه گفت که وب سایت‌های رسانه‌های اجتماعی خارجی ، مانند فیس بوک ، یوتیوب ، تیک تاک و توییتر در روسیه مسدود نخواهند شد. پوتین گفت: نه ، ما چنین برنامه‌هایی نداریم ، ما نمی خواهیم جلوی چیزی را بگیریم. ما قصد داریم با آنها کار کنیم ، اما وقتی آنها “می‌خواهند ما را به جهنم بفرستند” و از مطابقت با الزامات ما و قوانین روسیه امتناع می‌کنند مسئله ساز است. اگر آنها [شرکتهای خارجی رسانه های اجتماعی] در کشور ما کار می کنند و درآمد خوبی کسب می کنند ، باید از قوانین ما پیروی کنند. ما هیچ چیز اضافی از آنها نمی خواهیم . روسیه اصرار دارد که بسترهای بین المللی دفاتر نمایندگی در کشور باز کنند ، اینها اشخاص حقوقی هستند که حداقل می توان با آنها گفتگو کرد.

پوتین در بخش دیگری از این جلسه پرسش و پاسخ که هدف هکرها نیز قرار گرفت  باعث اختلالاتی در آن شد گفت:  قرار است به افرادی که آرزو دارند جانشین وی شوند توصیه‌هایی را ارائه دهد.  او گفت: مسئولیت من این است به کسانی که دوست دارند رئیس‌جمهور شوند توصیه‌هایی داشته باشم. امیدوارم  روزی بتوانم از شخصی خاص که مستحق ریاست جمهوری بعدی روسیه است نام ببرم.

رئیس‌جمهوری روسیه افزود که امیدوار است نظام جهانی ماهیت بهتری بیابد و روابط روسیه و آمریکا به حالت عادی بازگردد.

به گفته پوتین، مرحله تک قطبی تمام شده و جهان به سرعت و ریشه‌ای در حال تغییر است و تحریم‌های ضد روسیه برای کشورش فایده‌مند بوده و توانسته توانمندی‌های خود را بالا ببرد.

او تصریح کرد: جهان به شکل گسترده در حال تغییر است و شرکا در آمریکا این را درک می‌کنند اما تلاش می‌کنند انحصارطلبی را حفظ کنند.

پوتین درباره پاسخ مسکو به تحریم‌های غربی گفت: روسیه به تحریم‌ها به شکلی که احتمالا به روسیه ضرر برساند، پاسخ نخواهد داد. اما می‌تواند به شیوه‌ای غیرمشابه به تحریم‌ها پاسخ دهد.

رئیس‌جمهوری روسیه درباره تحریم‌های جدید علیه کشورش بعد از دیدار با بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در ژنو و اینکه آیا بایدن نقش مهمی ایفا خواهد کرد، یا نه افزود: به رغم اینکه آمریکا سیستم سیاسی خاص خود را دارد و برخی ضوابط و توازنات وجود دارند، اما بسیاری از مسائل به رئیس‌جمهوری این کشور بستگی دارد.

رئیس جمهوری روسیه درباره احیای دوباره اتحاد جماهیر شوروی گفت که غیرممکن بوده و حتی منطقی نیست.

ولادیمیر پوتین افزود: “احیای دوباره اتحاد جماهیر شوری غیرممکن است، با در نظر گرفتن فرایندهای جمعیتی در برخی از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق، به چند دلیل حتی مناسب نیست.”

وی خاطرنشان کرد که در غیر این صورت ممکن است این کشورها با مسائل اجتماعی روبرو شوند که حل آنها غیرممکن است.

اتحاد جماهیر شوروی، که شامل ۱۵ جمهوری بود، در ۲۵ دسمبر ۱۹۹۱ در زمان ریاست جمهوری میخائیل گورباچف ازبین رفت.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.